Нормално, с повече работа започваме да изкарваме повече пари, но и много често започваме да харчим повече.
Финансовият план – какво представлява и каква е неговата полза. Често хората пропускат да внимават, когато чуват изрази като „финансов план“, „управление на парите“ или „планиране на финансите“, тъй като се изправят пред множество заблуди. Всъщност, изграждането на финансов план и стратегия може да доведе до:
По-спокойни старини: Една от основните цели на финансовия план е да осигури спокойствие през пенсионните години. Много пенсионери не са удовлетворени от финансовото си състояние, а перспективите не са особено обнадеждаващи. Без да навлизаме в подробности защо не работи, ще дадем пример с това, че при създаването на пенсионната система през 1889 г. от Ото фон Бисмарк, за да се осигури пенсията на един пенсионер, са плащали осигуровки десетима работещи. Съотношение неработещи/работещи – 1:10. В днешно време в България за пенсията на един пенсионер плащат осигуровки само двама работещи. Съотношение неработещи/работещи – 1:2.
Повече време за важни неща: В света на бързия живот, често заемаме по-голяма част от времето си с работа, като се стремим да постигнем по-висок стандарт на живот. Но повече работа не винаги означава повече щастие или време за семейството. Изграждането на финансов план ни помага да управляваме парите си по такъв начин, че те да работят за нас, а не ние за тях, освобождавайки време за по-важни аспекти на живота.
