Въведение

За съжаление, днес сме свидетели на безпрецедентно недоверие към институциите и хората, заемащи обществени позиции. Поляризацията и разединението в обществото достигат критични нива, което създава сериозна пречка за всякакви опити за обединение. Това разединение работи в полза единствено на корумпирания политически елит, който продължава безнаказано да управлява, гарантирайки си продължително задържане на властта.

Обезверяване на обществото

Гражданите все повече губят вяра в институциите, които би трябвало да защитават техните права. Те не вярват в правосъдието, не разчитат на охранителните органи и все по-малко участват в изборния процес, тъй като се съмняват, че гласовете им ще бъдат зачетени. Последният скандален случай, при който Върховният административен съд касира вота на около 5 000 души заради технически грешки в опаковането на изборните книжа, задълбочи това усещане за безнадеждност.

Корупцията – основният виновник за загубата на доверие

Основната причина за дълбокия срив в доверието към институциите е системната корупция на всички нива в управлението. Според социологически проучвания на Антикорупционния фонд, българските институции се ползват с изключително ниско доверие. Това се дължи не само на тяхната неефективност, но и на усещането за разпространена корупция, конфликти на интереси и непотизъм.

Данни от проучвания

Според изследване на „Алфа Рисърч“, проведено през април 2017 г. по задание на Антикорупционния фонд, доверието в институциите, които трябва да противодействат на корупцията, е изключително ниско:

  • Прокуратурата – 8,4%
  • Съдът – 7%
  • Полицията – 4,3%
  • ДАНС – 0,1%
  • Правителството – 0,9%

Същевременно, обществените нагласи сочат, че най-силно възприеманата корупция е именно в съдебната власт (44%) и прокуратурата (35%), заедно с политическите институции – парламент (43,5%), министерства (29,5%) и общини (26%).

Възприятия и поведение на гражданите

Недоверието към институциите води до опасни социални нагласи. Когато бъдат поставени в ситуация на корупция, 40% от гражданите заявяват, че биха посъветвали свой близък да плати подкуп, вместо да потърси помощ от правоохранителните органи. Само 31% от анкетираните декларират готовност да подадат сигнал за корупция, а 69% не вярват, че биха получили защита, ако го направят.

Какво следва?

Системният проблем с корупцията и ниското доверие в институциите не може да бъде решен с повърхностни административни реформи. Необходимо е дълбоко преструктуриране на управлението и прилагане на реални механизми за прозрачност, отчетност и справедливост. Докато институциите не докажат чрез действия, че служат на гражданите, а не на определени интереси, общественото доверие ще продължи да ерозира, подкопавайки основите на демокрацията в България.

Източник: Антикорупционен фонд

By pngdnes

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *